Bohumír Jaroněk v zámku Kinských

Muzeum regionu Valašsko pořádá společně s Muzejním a galerijním centrem ve Valašském Meziříčí výstavu regionálního umělce Bohumíra Jaroňka.

U příležitosti 150. výročí narození malíře, grafika a zakladatele rožnovského skanzenu Bohumíra Jaroňka je připravena výstava, která proběhne na dvou místech zároveň. V zámku Kinských ve Valašském Meziříčí uvidíte především jeho ranou malířskou tvorbu reflektující umělcovo impresionistické zaujetí světlem a barvou. Zajímavostí budou i artefakty pocházející z umělcových cest po Egyptě a západoasijských zemí.

Bohumír Jaroněk, Valašský včelín, barevný dřevoryt, 1909

„V zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí budou vystaveny barevné dřevoryty, v nichž jako jeden z prvních českých výtvarníků zhodnocuje lidovou tvorbu,“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Kamila Valoušková.

Jméno Bohumíra Jaroňka je spojeno se založením největšího skanzenu v českých zemích, který v Rožnově pod Radhoštěm uchovává a propaguje valašskou lidovou kulturu. Bohumír Jaroněk byl však i skvělým výtvarníkem, který ve svých krajinách dokázal zachytit světlo a barevnou atmosféru okamžiku. Jako zapálený vlastenec se věnoval i propagaci a uchovávání lidové kultury, jejíž motivy později vkomponovával do svých akvarelů i barevných dřevorytů a maleb. Byl společensky velmi aktivní, což dokládá i jeho členství v několika výtvarných spolcích, např. v moderním výtvarném sdružení Hagebund ve Vídni a či pozice zakládajícího člena Sdružení výtvarných umělců moravských.

Bohumír Jaroněk, Hřbitov u sv. Trojice, akvarel na papíře, 1901

Bohumír Jaroněk získal své výtvarné vzdělání v odborné škole pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí, poté pracoval jako výtvarný dekoratér v Budapešti, akvarelista v Káhiře a hodně cestoval. Po návratu z cest bydlel s rodinou ve Valašském Meziříčí a od roku 1909 se spolu se svými sourozenci Julií a Aloisem usadil v Rožnově pod Radhoštěm, kde vedli uměleckou dílnu.

Jaroňkovo výtvarné dílo se váže především k zachycení krajiny, v 90. letech 19. století dominují akvarely s motivy z Egypta a Jaroňkových asijských cest, od počátku nového století pak motivy z Valašska a okolí, které jsou nejznámější z jeho barevných dřevorytů.

Bohumír Jaroněk, Dubrovník II, olej na plátně, 90. léta 19. století


Výstava přiblíží všechny polohy Jaroňkovy tvorby, včetně ukázek exotických "úlovků" z cest pro sbírky tehdejší meziříčské muzejní společnosti. S technikou tisku barevného dřevorytu se pak mohou především děti blíže seznámit v rámci Jaroňkovy grafické dílny, která proběhne 6. října.

Vernisáž proběhne ve čtvrtek 29. září v 17 hodin v zámku Kinských, druhá část výstavy v zámku Žerotínů bude v den vernisáže otevřena až do 20 hodin. Obě části výstavy lze navštívit na základě jedné vstupenky. Výstava potrvá až do 20. listopadu.

Turistickélisty.cz informovala Bc. Jana K. Bajanová, Muzeum regionu Valašsko, p. o.

(lh,turistickelisty.cz,foto Muzeum regionu Valašsko)