Nejnovější kopie královské svatováclavské koruny navštíví Ústecký kraj

Celokrajská výstava Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků bude prodloužena do 13. listopadu 2016. Jedním z důvodů prodloužení termínu výstavy je mimořádná příležitost shlédnout od 1. do 6. listopadu 2016 nejnovější repliku královské svatováclavské koruny, kterou dokončil v letošním létě šperkař Jiří Belda.

Veřejnost měla v rámci výstavy možnost shlédnout již repliku císařské koruny Svaté říše římské a 25. října 2016 se účastnit odborného kolokvia se zajímavými příspěvky k lucemburské době v severozápadních Čechách. Autorskému týmu se tak podařilo závěr výstavy obohatit dalším atraktivním počinem. Tímto patří velké poděkování všem zapůjčitelům exponátů výstavy, včetně Středočeského kraje, který je vlastníkem kopií obou klenotů.

Svatováclavská koruna bude od úterý 1. 11. do neděle 6. 11. vystavena na výstavě Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků v Jízdárně teplického zámku. Koruna svatého Václava je jako česká královská koruna nejstarší a nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů. Je zasvěcena svatému Václavovi a spolu s korunovačním žezlem a jablkem je uchovávaná v tzv. korunní komoře nad svatováclavskou kaplí katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Vystavována je jen výjimečně, a to při významných státních událostech.

Korunu nechal zhotovit v roce 1346 ještě za života svého otce Jana následník českého trůnu Karel Lucemburský. Svatováclavská koruna měla od počátku charakter veřejnoprávní. Nebyla osobním majetkem krále, ale patřila celé zemi prostřednictvím jejího nebeského patrona. Mohla být užívána jen při zcela výjimečných příležitostech, zejména při korunovacích, kdy demonstrovala spojení krále a země. Koruna se stala přímo vtělením české státnosti a po staletí udržovala vědomí o svébytnosti Českého království mezi ostatními evropskými státy. Byla též symbolem společným pro všechny země Koruny české, jejichž jednotu ztělesňovala.


Koruna je osazena 96 safíry, rubíny, spinely a smaragdy a 20 perlami, její posvátný charakter umocňovala skutečnost, že se jednalo o korunu relikviářovou. Původně byl totiž do křížku na jejím vrcholu zasazen údajný trn z Kristovy trnové koruny. Český král tak byl symbolicky korunován stejnou korunou jako samotný Kristus.

Podle webu Ústeckého kraje

(lh,turistickelisty.cz,foto Ústecký kraj)