Výstava k 800. jubileu dominikánů v Uherském Brodě

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě ve spolupráci s Českou dominikánskou provincií zvou na putovní výstavu k historii řádu a starých tisků z klášterní knihovny „800 let řádu dominikánů 1216–2016“. Putovní výstava České dominikánské provincie „Svatý Dominik a jeho následovníci – 800 let duchovního dobrodružství“ sestává ze 14 panelů a seznamuje s životní poutí sv.Dominika od jeho rodné Caleruegy až do Boloně, kde jsou světcovy ostatky uctívány, a se vznikem řádu.

Jedna linie výstavysleduje jednotlivé etapy Dominikova života, a to především ty, které ho ukazují jako člověka apoštolského života a kazatele. Druhá linie výstavy paralelně sleduje důležité aspekty dominikánské spirituality. Autorem textůje význačný soudobý řádový historik fr.Augustin LaffayOP, bratr žijící v Toulouse. Stručné a výstižné texty jsou doplněny fotografiemi autentických míst a artefaktů spjatých s počátkem řádu a dále snímky z aktuálního působení bratří a sester.Grafická podoba, která je dílem studia úzce spolupracujícího s toulouskými bratry, je totožná s původní francouzskou verzí. Český překlad textů je výsledkem spolupráce dominikánské rodiny u nás. Za vznik české verze výstavy vděčíme vstřícnosti iniciátoru výstavy, fr.Augustinu Laffayovi OP.

Ilustrační foto

Cesta starých tisků z klášterní knihovnydává nahlédnout mj. také do historických událostí 2. pol.20.stol. u nás. Příslušníci SNB, STB a Lidových milicí v noci ze 13. na 14. dubna 1950 zlikvidovali v českých zemích 75 nejvýznamnějších klášterů. V druhé etapě, v noci z 27. na 28. dubna 1950, obsadili dalších 69 klášterů, mezi nimi i klášter uherskobrodských dominikánů. V celém Československu bylo zlikvidováno 219 řeholních domů a internováno nebo centralizováno bylo 2376 řeholníků.

K nejcennějším pokladům uherskobrodského kláštera patřila knihovna s archivem. Knihovna obsahovala několik tisíc svazků, často vzácných knih včetně prvotisků. S knihovnou bylo zacházeno velmi brutálně, většina knih skončila ve stoupě. Do současnosti se dochovalo jen několik stovek tisků,

které jsou většinou v majetku Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Byly mu velkoryse darovány Českou dominikánskou provincií v roce 2015. Výstava ukáže vzácné tisky i běžnou literaturu, kterou užívali dominikáni před tragickým koncem svého domu.

Podle webu Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě.

(lh,turistickelisty.cz,foto Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě)