Zahájení návštěvnické sezóny na památkových objektech Zlínského kraje

Hrad Buchlov a zámky v Buchlovicích, Vizovicích a v Kroměříži zahajují letošní sezónu v sobotu 1. dubna 2017. Návštěvníci mohou opět počítat se zajímavými akcemi, výstavami, kulturními pořady, nočními prohlídkami, koncerty a dalšími akcemi.  Hrad Buchlov zařazuje Taneční sál do prohlídkové trasy a Květná zahrada nabízí mobilního průvodce v devíti jazycích.

Květná zahrada v Kroměříži

Po minulých úspěšných ročnících jako byl Rožmberský či Pernštejnský rok, Rok francouzské kultury nebo Rok pánů z Kunštátu se letos Národní památkový ústav jako celostátnímu tématu věnuje renesanci. V rámci Roku renesanční šlechty se na více než 30 památkách ve správě NPÚ se připravují kulturní akce, doprovodné programy, koncerty, módní přehlídky a další. Těšit se můžeme na otevření zcela nové prohlídkové trasy na zámku v Bučovicích – Moravský aristokrat v labyrintu světa, která bude zpřístupněna od konce června. Připravujeme vydání brožury o renesančních památkách ve správě NPÚ, mapu renesančních objektů a další materiály s motivy renesance. Na podzim 2017 bude vydána velká reprezentativní publikace Renesanční hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu.

Státní hrad Buchlov
V září loňského roku byl na hradě Buchlově po 25 letech otevřen Taneční sál. V letošní sezóně se tedy naplno zapojí do prohlídkové trasy a bude pro návštěvníky vítaným zpestřením. V prohlídkové trase hradu byl Taneční sál zahrnut již od poloviny 19. století. Vybavení sálu v dnešní době představuje 14 restaurovaných obrazů rodových portrétů a heraldiky. Působivou atmosféru sálu dotvářejí dvě malované dřevěné lavice datované do období manýrismu až raného baroka. Sál bude prezentován v prohlídkové trase „Buchlov v proměnách času“ a využíván bude i ke svatebním obřadům.

Taneční sál hradu Buchlova

Velikonoční víkend na hradě Buchlově si návštěvníci užijí od 15. – 17. dubna. V sobotu 15. 4. bude v Tanečním sále od 15 hodin probíhat odborná prezentace, během které tým pracovníků Náprstkova muzea představí nejnovější výzkumy o buchlovské mumii, kterou na hrad přivezli ze svých cest v roce 1837 Josef Vratislav z Mitrovic a Bedřich Všemír Berchtold. O Velikonocích bude prohlídkovou trasu hradu zdobit jarní aranžmá z květin a kraslic, připraveny jsou ukázky zdobení kraslic, pletení pomlázek, malý řemeslný jarmark. A na Velikonoční pondělí bude slavnostně otevřena výstava k Roku renesanční šlechty věnovaná životu buchlovských pánů v době renesance.

Zámek Buchlovice

Státní zámek Buchlovice
I zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky a tradičně jsou připraveny květinové výstavy, kdy budou interiéry zámku vyzdobeny květinovými aranžmá. Chybět nebudou ani tematické výstavy a česnekové slavnosti. Výstava Rodina Leopolda II. Berchtolda na cestách představí cestování jakou součást životního stylu rodiny Leopolda II. Berchtolda, které obecně patřilo k životu jejich společenské vrstvy. Výstava nastíní zlomek cestovatelských aktivit rodiny Berchtoldových, motivovaných službami Leopolda Berchtolda v diplomacii, správou majetku, rodinnými vazbami, cestami za zdravím a mnoha dalšími důvody, rekonstruovanými na základě deníků manželky Leopolda Berchtolda a na základě fotodokumentace pořizované převážně samotnou rodinou. Na výstavě budou prezentovány předměty převážně z depozitářů zámku Buchlovice a dokumenty vypůjčené z Moravského zemského archivu. Prostřednictvím dotykové obrazovky budou moci návštěvníci nahlédnout do fotografických alb rodiny Berchtoldových.

Zámecký park v Buchlovicích

V letošním roce začne stavební obnova historických zámeckých štol, které zvyšují zavlhčení objektů a drobných staveb v okolí zámeckých budov. Rozsáhlý systém historických kanalizačních a větracích štol je situován pod plochu parku a pod dva osově situované objekty zámku. Účelem navržených oprav a doprovodných prací je obnovení funkčnosti rozsáhlého systému podzemních štol. Stavební obnova historických štol si v první etapě prací vyžádá více než 14 miliónů Kč.

Zámek Vizovice

Státní zámek Vizovice
Novinkou v nabídce zámku Vizovice pro rok 2017 je příležitost procházky parkem s tištěným průvodcem, který má podobu poetického "špacíralba". Obsahuje mapu zahrady a kolekci unikátních snímků zahrady z přelomu 19. a 20. století, na kterých jsou současně zachyceni poslední šlechtičtí majitelé zámku prožívající zahradní kratochvíle. Uživatelé průvodce ale nemusí zůstat jen pozorovateli. Krátké texty a úkoly je motivují k tomu, aby si ze zahrady odnesli jak poznání tak také mnoho zážitků. Průvodce ocení především rodiny s dětmi, ale je vhodný i pro školy a potěší i dospělé návštěvníky. Je možné si jej zakoupit v pokladně zámku.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži

Státní zámek Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži
Arcibiskupský zámek v Kroměříži obohatí turistickou sezonu v pátek 7. 4. 2017 již tradičními Poutními dny. Letos bude v rámci této akce oficiálně otevřena výstava Pod kůží Marsya.

Restaurátor a malíř František Sysel (1927 – 2013), která se koná při příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin a představí nejen jeho restaurátorskou činnost, ale i volnou tvorbu.Výstava bude prezentována v prostorách návštěvnického centra Arcibiskupského zámku (volná tvorba) a v zámecké obrazárně (restaurování), přístupná bude  od 7. 4. do 8. 6. 2017 dle otevírací doby zámku. Zároveň s výstavou Františka Sysla se v tento ten otevře i nový Kabinet kresby, který návštěvníkům nabídne výjimečný soubor kreseb starých mistrů ze sbírek Arcibiskupství olomouckého. Kabinet kresby je součástí stálé expozice zámecké obrazárny. První zářijový víkend (2. a 3. 9. 2017) se v Květné zahradě uskuteční již 4. ročník festivalu barokní kultury Hortus Magicus.

Květná zahrada v Kroměříži si pro letošní sezónu připravila novinku – mobilního průvodce Osmero cest do Libosadu. Díky této aplikaci, kterou si návštěvníci zdarma stáhnou do svého mobilního telefonu či tabletu si mohou užít individuální procházku zahradou. Projekt dostal symbolický název „Osmero cest do Libosadu“, podle osmi cest vedoucích k srdci zahrady, Rotundě. K samotné češtině tak přibyla možnost využít průvodce v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině, ruštině, čínštině a polštině.  Aplikace bude kompatibilní s operačními systémy IOS a Android a návštěvníkům bude nabídnuta počátkem hlavní návštěvnické sezóny v dubnu tohoto roku.Projekt „Osmero cest do Libosadu“ byl realizován díky programu „Podpora pro památky UNESCO“ Ministerstva kultury České republiky.

Turistickelisty.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdarová, PR, Národní památkový ústav, Územní památková správa v Kroměříži.

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)