Krumlovské svatební hodování na Slavnostech pětilisté růže

Víkend, který je nejblíže letnímu slunovratu, letos 16.–18. června 2031. ročník městské historické slavnosti z období renesance, jež obdržela titul Akce roku 2010 v České republice v soutěži agentury CzechTourism – Kudy z nudy a titul Počin roku 2014 v kategorii Historické festivaly v České republice v rámci Festivalu bojovníků v Táboře. Aktuálně vrcholí přípravy 31. ročníku Slavností pětilisté růže, který se ponese ve stylu honosných svatebních hostin a hodování, letos totiž uplyne 430 let od sňatku Viléma z Rožmberka a Polyxeny z Pernštejna.


Ilustrační foto

Městem budou procházet historické průvody a pro všechny svatební hosty je připraveno dvě stě programů na deseti scénách po celém městě, letošní perličkou je i pravá italská gondola, která bude brázdit vody řeky Vltavy.  Letošní Slavnosti pětilisté růže potěší nejednoho gurmána, nachystány budou historické hody o několika chodech i scénické ochutnávky dle renesančních receptů. Chuťové pohárky naladí v hotelu Růže například v medu marinovaný vepřový bůček, nadívaná křepelka, jezuitský koláč nebo dobové delikatesy od klášterní pekařky.Na řízené degustace jsou nutné rezervace, v Klášterech spolu se vstupenkou obdrží návštěvníci měšec s dobovou měnou, která je akceptována v rámci hodů, měšec pak zůstane účastníkům jako suvenýr.

Ilustrační foto
„Podle dobových receptů se v renesanci nepracovalo se solí tak, že by se pokrmy solily při vaření. Jídla byla bohatě kořeněná a ochucená bylinkami a sůl se dávala vedle do misek jen jako ochucovadlo, a přesně takhle nachystáme ochutnávky i my,“ vysvětluje Kateřina Slavíková, manažerka klášterů. Naopak Pivovarská zahrada nabídne dobovou krčmu s dostatečnou kapacitou pro klidnější stolování.

To vše se bude dít díky letošnímu tématu a na počest významné události, jež se udála roku 1587 a byl jí sňatek Viléma z Rožmberka a Polyxeny z Pernštejna. K připomenutí svatby přivezou českokrumlovští voraři pravou benátskou dvanáctimetrovou gondolu, která bude symbolem svatebního daru, jehož slavnostní předání a uvedení gondoly do provozu pro návštěvníky slavností se uskuteční v sobotu 17. června v 10.30 hodin v Rybářské ulici u mostu dr. Edvarda Beneše.

Zážitkem jsou i vyhlídkové plavby na voru, a u příležitosti slavností budou mít návštěvníci také možnost překonat řeku Vltavu z centra města do městského parku prostřednictvím přívozu.Během slavností se po celém městě na deseti scénách bude odehrávat bohatý program plný hudebních, tanečních, divadelních a komediantských vystoupení. Městem budou procházet oblíbené kostýmované průvody, v pátek rychtářský a ohňový, v sobotu slavnostní historický a noční ohňový průvod a v neděli závěrečný průvod slavností.

„V letošním roce přivítáme více zahraničních umělců, dorazí sem bubeníci a praporečníci z italské Sulmony, umělci z řeckého Zakynthosu, taneční soubor z německého Burghausenu, z Ameriky sem zavítá kejklíř a žonglér Paolo Garbanzo a s ním přijede německá hudební skupina Wolgemut,“ vyjmenovává z programu Jan Vozábal, ředitel českokrumlovského Městského divadla.

Ilustrační foto

Sobota večer nabídne malý festival středověké hudby, kde vystoupí legendární folkově-renesanční skupina Klíč, která ve svém žánru patří k uznávané české hudební špičce. Skupina Klíč v současné době koncertuje ve své kompletní sestavě zcela výjimečně, k 35. výročí založení kapely však její původní členové udělají výjimku a na pódia se vrátí v tradičním velkém sedmičlenném obsazení.

„Snažili jsme se pozvat nové soubory, které se vyskytují na české scéně, se středověkou hudbou v progresivním stylu tu vystoupí Bohemian Bards nebo keltská skupina Gaia,“ uvádí Jan Vozábal nové tváře, které se v Krumlově objeví.  

Na programu nebude chybět divadelní představení živých šachů s figurami na šachovnici v rozměrech 8 x 8 metrů, které se letos přesouvá z Otáčivého hlediště do Klášterní zahrady, v hospodě U Petrova Voka se opět odehraje lidová veselice a historické trhy na I. zámeckém nádvoří, v Klášterním dvoře a nově i v Široké ulici nabídnou nejrůznější řemeslné výrobky a gastronomické lahůdky. V městském parku rozbije ležení vojenská jednotka, návštěvníci nahlédnou do táborového života ve stylu od 13. do 16. století, budou moci vyzkoušet šermířský trénink nebo zhlédnout ukázky soubojů v plné zbroji. Tradiční úžasnou podívanou slibuje i sobotní slavnostní ohňostroj na jižních zámeckých terasách v provedení českokrumlovských ohňostrůjců Zdeňka Štěpánka a Jiřího Honce.

Loňský jubilejní 30. ročník navštívilo téměř 28 000 lidí, od roku 1990 sem zavítalo 450 000 návštěvníků.


Podle webu města Český Krumlov

(lh,turistickelisty.cz,foto Český Krumlov)